Romulust és Remust ábrázoló ezüstkincset találtak
Az ikreket szoptató farkas régóta Róma városának legfontosabb szimbóluma.
A Generalitat Valenciana Kulturális Főosztálya szerint egy ritka, Romulust és Remust ábrázoló ezüstbrossot találtak Valencia autonóm közösség területén, Spanyolországban – számol be a Heritage Daily. Az ikerpár a római mitológia legjelentősebb alakjai közé tartozik, a hagyomány a testvéreket Róma alapításához köti.
A történet szerint az ikrek Alba Longában születtek, anyjuk, Rhea Silvia, nagyapjuk pedig a trónfosztott Numitor király volt. A csecsemőket fenyegetésnek tekintve Amulius király, Numitor testvére elrendelte, hogy az ikreket hagyják a Tiberis partján meghalni.
A legismertebb változat szerint a testvéreket egy nőstényfarkas mentette meg és táplálta, majd felnőve Romulus és Remus visszatértek, bosszút álltak Amuliuson, és Numitort visszahelyezték méltóságába. Romulus végül egy vita során megölte testvérét, az új várost megalapítva pedig önmagáról nevezte el Rómát.
A most feltárt ezüstbrosson az látható, ahogy a gyermekeket a farkas szoptatja. A jelenet az időszámítás szerinti 3. századra Róma városának elsődleges jelképévé vált, ma is széles körben használják.
„Ritkasága és minősége miatt kivételes darabról van szó, nagyon kevés ilyen típusú darabot vizsgáltak eddig” – nyilatkozta Josep Carbó régész. A nagyjából 4 centiméter átmérőjű tárgy a 2. századból származik, és egy ókori középület ásatásai során került elő, amelyet a római korban postai szolgáltatásokra használtak.