Rejtélyes nyelvről árulkodik egy 2100 éves lelet
Az irulegi kéz 2021-ben került elő Spanyolországban.
Egy új tanulmányban a 2100 éves irulegi kezet vizsgálják – számol be a Heritage Daily. Az eredmények alapján a lelet a vaszkón írás egyik legkorábbi és leghosszabb példája.
Az irulegi kéz 2021-ben került elő a spanyolországi Pamplona közelében lévő irulegi vár mellett egy ősi település feltárása során. A kéz az időszámítás előtti 1. századból, a római sertoriánus háborúk (i. e. 80-27) időszakából származik.
A leleten látható feliratot elemezve a szakértők megállapították, hogy az vaszkón nyelven íródott – ezen nyelv a mai baszkkal állhatott rokonságban. A tárgyon többek között a szerencse szót azonosították, ami arra utal, hogy a kéz egyfajta amulett volt, és egy, a római kor előtti istenségnek volt szentelve.
A baszk az egyik utolsó leszármazottja a paleoeurópai nyelveknek, amelyeket az indoeurópai nyelvek megjelenése előtt az eurázsiai sztyeppéről származó népek a bronzkorban beszéltek. Mattin Aiestaran, a Baszkföldi Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint több, vaszkón feliratú érme mellett az irulegi kéz az egyetlen hosszú, írott szöveg ezen a nyelven.
„Más összehasonlító szövegek hiánya azonban megnehezíti az Irulegiben beszélt vaszkón nyelv és a mai baszk nyelv közötti közvetlen kapcsolat bizonyítását” – tette hozzá. A szakértő úgy véli, a kéznek rituális funkciója lehetett.
A tárgy egyik szava rendkívül közel áll egy, a baszk nyelvben előforduló kifejezéshez. A szakértők abban bíznak, hogy a lelet új távlatokat nyit Európa legrejtélyesebb élő nyelvének, a baszknak a megértésében.