Ősi sziklarajzok árulkodnak Amazónia meghódításáról
A kutatók egy kolumbiai lelőhely különböző maradványait elemezték.
Egy új tanulmány alapján az Amazonas-medencét elsőként benépesítő emberek körülbelül 13 ezer éve érkeztek meg a régióban egy, a kontinensen gyorsan végigsöprő népvándorlás részeként – számol be a Live Science. Miután eljutottak a mai kolumbiai Serranía de la Lindosa területére, a korai amerikaiak sziklamenedékekben éltek, kőszerszámokat készítettek, vadásztak és gyűjtöttek, valamint hatalmas sziklákat rajzoltak tele.
Bár korábban is ismert volt, hogy a környéken legalább 12 600 évvel ezelőtt megtelepedtek, a kutatóknak most sikerült jobban megérteniük, hogy a korai emberek miként használták a területet. Mark Robinson, az angliai Exeteri Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint Dél-Amerika benépesítése az emberiség történelmének egyik nagy vándorlása, az amazonasi bioszférába való megérkezés viszont eddig kevéssé volt ismert.
„A terepen dolgozó kutatók számára a sűrű esőerdő kihívást jelent a potenciális helyszínek azonosításában, a savas, agyagalapú talaj pedig rontja a szerves maradványok megőrződését” – emelte ki a szakértő. Mint hozzátette, mostani ásatásaik segítenek betölteni a hiányosságokat, adataik alapján az emberek a véltnél korábban jelentek meg a környéken.
A csapat talajmintákat gyűjtött két helyi sziklamenedéknél. Az elemzés nemcsak az emberi aktivitás nyomait mutatta ki, hanem olyan időszakokat is feltárt, amikor a területet teljesen elhagyták, egyes esetekben több mint ezer évre. A kutatók 3000 éves kerámiatöredékeket, 2500 évvel ezelőtti, a talaj megművelésére utaló bizonyítékokat, valamint 500 éves kukoricanyomokat is megtaláltak.
„Az eredmények szilárdan bizonyítják, hogy a Serranía La Lindosa emberi elfoglalása a késő pleisztocénben, mintegy 12 600 évvel ezelőtt kezdődött, és egészen a 17. századig tartott” – nyilatkozta José Iriarte, az Exeteri Egyetem kutatója. Úgy tűnik, a terület vonzó volt a gyűjtögető csoportok számára.
A talajmintákon kívül a régészek állati csontokat, növényi maradványokat és okkert is feltártak, amelyeket a jövőbeli kutatások során elemezni fognak. A szakértők úgy gondolják, hogy a sziklamenedékeket lakóhelyként és szakrális helyszínként is használták. A helyi sziklákon igen korai, okker segítségével kialakított rajzok láthatóak, a korai emberek így rögzítették és értelmezték világukat.