Gyönyörűen faragott tárgy került elő egy folyóból
Az Olaszországban feltárt temetkezési oltár a Római Birodalom korából származik.
Római kori temetkezési oltárt találtak részben betemetve az olaszországi Torree folyó medrében, San Vito al Torre település területén – számol be a Heritage Daily. Az izgalmas leletet egy helyi lakos, Ervino Silvestri fedezte fel, miután észrevette a részben látható mésztömböt. A férfi értesítette a hatóságokat.
Az ABAP FVG Főfelügyelőség régészei ásatássorozatot végeztek, hogy ne csak az emlékművet szabadítsák ki, hanem további információkat gyűjtsenek a környező lelőhelyről. Az előzetes vizsgálatok szerint az oltár a császárkorra (időszámítás előtt 31. – időszámítás szerint 476.) datálható, a tárgy a jobb felső sarkát kivéve szinte teljesen ép.
Az elülső oldalon egy öntött keretben elhelyezett felirat olvasható, amely a gen Apinia feliratra utal, valószínűleg a genst jelölve. A gens egy tágabb családi rendszer volt a rómaiaknál, amelynek tagjai ugyanazt a családi nevet, azaz nomen gentiliciumot viselték, és egy közös őstől származtak.
Az oltár egyik felén egy Erotész szerepel, a szárnyas istenek ezen csoportja az ókori görög mitológiában jellemzően a szerelemmel és a szexuális együttléttel álltak kapcsolatban. Az Erotészek a római korban is népszerűek maradtak.
Az oltáron a figura egy talapzaton áll, és egy felfordított fáklyát, illetve egy mákvirágot tart a kezében, mindkét szimbólum az örök álom jelképeként ismert. Az oltár hátsó oldala durván faragottnak és kissé sérültnek tűnik, egyes részei leperegtek, valószínűleg azért, mert hosszú ideig ki voltak téve a folyó vizének. A környéken egy kőurnát, két mészkőalapot, több csempe- és tégladarabot, valamint egy mészkőlapot is feltártak.