Expedíció indul a milliárdokat érő hajóroncshoz
A San José elképesztő értékű rakományt szállított, amikor 1708-ban elsüllyedt.
A kolumbiai kormány bejelentette: mélytengeri expedíciót tervez a 18. században a Karib-tengeren elsüllyedt San José gálya vizsgálatára – számol be az AP. A 600 méteres mélységben nyugvó roncsnál első körben azt tervezik felmérni, hogy mely darabjai lehetnek alkalmasak a kiemelésre.
A hajót 2015-ben találták meg kolumbiai kutatók, azóta komoly jogi és diplomáciai feszültség alakult ki a roncs tulajdonjoga körül. A maradványok pontos helye kolumbiai államtitok, az ország a tervek szerint 2024-ben 4,5 millió dollárt fektet majd be a 62 ágyús, háromárbocos gálya kutatásába.
A San José 1708-ban süllyedt el, miután angol hajók megtámadták. A fedélzetén arany, ezüst, drágakövek és más értékes rakományok utaztak, a becslések alapján a roncsnál lévő tárgyak összértéke ma több milliárd dollár lehet.
„A kutatás első szakaszában a kolumbiai kormány nem kíván magáncégekkel együttműködni” – nyilatkozta Alhena Caicedo Fernández, a Kolumbiai Régészeti és Történeti Intézet (ICANH) főigazgatója. Az expedíció az időjárási viszonyoktól függően tavasszal indulna, a vizsgálatot robotizált tengeralattjáróval végeznék. Az érintett eszköz 1500 méteres mélységig képes hatékonyan merülni.
Juan David Correa kolumbiai kulturális miniszter szerint itt az idő, hogy országa magának követelje az örökségi elemeket, ehhez pedig ki kell értékelni a maradványokat. A politikus hangsúlyozta, hogy a roncs nem pénzbeli, hanem örökségi jellegű értéket képvisel.
A hajóért az Egyesült Államokban, Kolumbiában és Spanyolországban egyaránt jogi harc folyik. Kolumbia kormánya csütörtökön közölte, hogy hivatalosan is eljárást indított a Sea Search Armada ellen. Az amerikai cég 10 milliárd dollárt, azaz a feltételezett kincs értékének 50 százalékát követeli, amiért állítása szerint már 1982-ben felfedezte a roncsot.