Vaskori erődöt találtak Lengyelországban
A kutatók egy, az 1960-as években felfedezett helyszínen végeztek vizsgálatot.
Talajradaros (GPR) vizsgálatot végeztek a lengyelországi Żagań-Lutnia5 nevű lelőhelyen – számol be a Heritage Daily. Az eredmények azt mutatják, hogy a területen egykor egy vaskori erőd feküdt.
A Żagań-Lutnia5-öt az 1960-as években fedezték fel a nyugat-lengyelországi Żagań közelében, és az első tanulmányok szerint a helyszín a lausitzi urnamezős kultúra Białowieża-csoportjához köthető. A lausitzi kultúra a kései bronzkorban és a korai vaskorban (időszámítás előtt 1300-500) létezett a mai Lengyelország nagy részén. Része volt a Kelet-Franciaországtól, Dél-Németországtól és Ausztriától Magyarországig megtalálható urnamezős rendszereknek, valamint az északnyugat-németországi és skandináviai bronzkornak.
A Közép-Oderai Régészeti Múzeum megbízásából a közelmúltban Dr. Arkadiusz Michalak vezetésével végeztek GPR-es felmérést. Az adatok két, egymással párhuzamos mágneses anomália-sorozatot mutattak, ezek egy föld- és faerődítmény nyomai lehetnek. A struktúra a terület északi, nyugati és déli részén volt megfigyelhető, a keleti oldal egy, az 1990-es években épített szennyvízgyűjtő miatt kevéssé volt hozzáférhető.
A feltáró ásatások során négy kulturális réteget találtak kunyhók és tűzhelyek maradványaival, valamint egy, az emberi jelenlét utolsó szakaszából származó égett réteget, amely konfliktusos időszakra utal. A kutatók szerint az erődöt valószínűleg ugyanaz a népcsoport építette, amely a wicini erődítményt és számos más védett települést is az Elba, a Nyugat-Neisse és az Odera vidékén.