II. Ramszesz hatalmas szobrára bukkantak
A szobor alsó részét már az 1930-as években felfedezték.
Egy egyiptomi-amerikai régészeti misszió II. Ramszesz gigantikus szobrának felső részére bukkant az egyiptomi Minja kormányzóságban – számol be a Heritage Daily. A Nagy Ramszeszként is ismert fáraó a XIX. dinasztia harmadik királya volt az Újbirodalom idején, uralkodását (időszámítás előtt 1279-1213) sokan az egyiptomi történelem virágkorának tekintik, a fáraó hadjáratokat vezetett, hatalmas építkezésekbe kezdett.
A szobrot Hermopolisz ókori városában, az Alsó- és Felső-Egyiptom közötti határ közelében található ásatások során találták. Az Óbirodalom idején Khemenu néven ismert város a Théba után második tartományi fővárossá vált.
Az ókori görögök Hermopolisznak nevezték a települést, ami Hermész városát jelenti, mivel a görögök az itt imádott Thot istent Hermésszel hozták összefüggésbe. A várost a rómaiak a 3. századtól kezdve jelentős vallási központtá fejlesztették tovább, ekkor már a római Thebais Prima provincia része volt.
Dr. Musztafa Vaziri, a Legfelsőbb Régészeti Tanács főtitkára szerint a mészkőszobor egy, az 1930-as években felfedezett alkotás hiányzó felső része. A 3,8 méter magas (az 1930-as ásatásból származó résszel együtt 7 méteres) szobor kettős koronával és királyi kobrával díszített fejfedővel ábrázolja a fáraót. A leleten egy sor hieroglif felirat olvasható, amelyek a fáraó címeit írják le.