11 ezer éves piercingekre bukkantak

Törökországban feltárt leletek árulkodnak az ősi emberek szimbolikájáról.

Egy friss tanulmányban 11 ezer éves sírokban feltárt, kőből készült ékszereket írnak le – számol be a Heritage Daily. A kutatók úgy vélik, hogy a tárgyakat a test átszúrásával rögzítették, ezek a légkorábbi ilyen típusú leletek Délnyugat-Ázsiában.
A régészek száz fülbevalószerű tárgyat fedeztek fel a törökországi Boncuklu Tarla korai neolitikus lelőhelyen. Az ékszereket a test átfúrásával helyezték fel, feltételezhetően a felnőtté avatás szertartásának részeként.
A díszeket a csontvázak füle és álla környékén találták meg, és többnyire mészkőből, obszidiánból vagy folyami kavicsokból készültek. Az ékszereket a fülbe és az alsó ajakba rakott piercingekként használhatták, ezt támasztják alá az alsó metszőfogakon kimutatott kopásminták is. Az ékszereket férfiak és nők egyaránt viselték, de gyermekek nem, ami arra utal, hogy társadalmi jelentőséggel bírtak, és a felnőtté válást szimbolizálták.
„Ez azt mutatja, hogy azok a hagyományok, amelyek ma is nagymértékben részei életünknek, már abban a fontos átmeneti időszakban kialakultak, amikor az emberek több mint 10 ezer évvel ezelőtt elkezdtek állandó falvakban letelepedni Nyugat-Ázsiában” – mondta Emma Baysal, az Ankarai Egyetem munkatársa és a csapat tagja. Mint hozzátette, a korabelieknek igen összetett díszítési szokásaik voltak, az emberi test közegén keresztül, gyöngyökkel, karkötőkkel, medálokkal hoztak létre egy fejlett szimbolikus világot.