2000 éves sziklarajzokat találtak a brazíliai szavannán
A korabeliek emberi és állati lábnyomokat, valamint égitesteket örökítettek meg.
A Brazil Történeti és Művészeti Örökségvédelmi Intézetének (IPHAN) kutatói 16 új régészeti lelőhelyet fedeztek fel a Brazília középső részén fekvő Jalapão térségében – számol be a Heritage Daily. A helyszíneknél sziklarajzok figyelhetők meg.
A lelőhelyek a becslések alapján nagyjából 2000 évesek, az ábrákat véséssel hozták létre. Rômulo Macedo, az IPHAN régésze szerint a rajzok között vannak emberek és állatok, így szarvasok és vaddisznók lábnyomai, illetve olyan szimbólumok, amelyek égitestek lehetnek.
Korábbi leletek alapján Jalapão régiójában már mintegy 12 ezer éve megjelentek az emberek. A térségben egy hatalmas szavanna terül el, homokdűnék, hatalmas sziklaformációk és gyors patakok, illetve folyók jellemzik a tájat, a helyi élővilág minden bizonnyal vonzó volt a korai emberek számára.
Az új felfedezések segítenek jobban megérteni a terület őslakosainak kultúráját. Az IPHAN szerint a sziklarajzokra komoly fenyegetést jelent az erózió és a vandalizmus, valamint az erdőtüzek és az erdőirtás, ezért lépéseket tesznek a térség örökségvédelméért.