Több ezer éves hajóroncsot találtak Görögország partjainál
A búvárrégészek összesen tíz hajóroncsra és további leletekre bukkantak a görögországi Kaszosz szigeténél.
Tíz hajóroncsot és számos víz alatti leletet találtak a görögországi Kaszosz szigete körüli tengerben – számol be a Heritage Daily. A maradványok többsége az őskorból, illetve a hellenisztikus, a római és a bizánci korból származik, de a középkorból és az oszmán korból is előkerültek leletek.
A feltárásokat a Görög Nemzeti Kutatási Alapítvány a kulturális minisztériummal együttműködve végezte 4 éven keresztül, a vizsgálatsorozat 2023-ban zárult le. A búvárrégészek 20-47 méteres mélységben dolgoztak, a megtalált roncsok a mai Spanyolországból, Olaszországból, Afrikából és Kis-Ázsia partjairól származó rakományt tartalmaztak.
A legrégebbi hajóroncs időszámítás előtt 3000 körülről származik, a legújabb pedig a második világháborúból. A leletek között szerepel egy archaikus kori kőhorgony, amforák, ivóedények és római kori terra sigillata edények.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A kutatók több mint 20 ezer víz alatti fényképet készítettek a maradványokról, lehetővé téve a digitális rekonstrukciót, amely további értékes adatokat fog szolgáltatni. A szakértők emellett első alkalommal térképezték fel a Kaszosz-Kárpathosz-zátonyt és a Kárpatholimnion területét oldalpásztázó szonárral.