Középkori zarándok jelvényére bukkantak
A kitűző egy baziliszkuszt ábrázol, hasonló leletet korábban nem találtak.
Középkori zarándokjelvényre bukkantak a délkelet-lengyelországi Wólka Nieliska faluban – számol be a Live Science. A tárgy egy baziliszkuszt ábrázol, a hasonló leletek igen ritkák, és nagyban hozzájárulnak az egykori zarándokutak megismeréséhez.
Tomasz Murzyński független régész szerint a tárgyat egy fémdetektoros találta meg, majd adta át számára. A történelmi leletek a lengyel törvények értelmében az államot illetik meg, ezért a kutató továbbadta a tárgyat az illetékesnek.
A jelvény ón és ólom ötvözetéből készült, kör alakú, vastagsága nagyjából 1 milliméter, átmérője pedig 2,8 centiméter. A középkori keresztény zarándokok gyakran viseltek ilyen kitűzőket, ezzel jelezve, hogy egy adott szent helyen jártak vagy oda utaznak. A korabeliek úgy vélték, hogy a hasonló tárgyak megvédik viselőjüket a betegségektől, a balesetektől és a bűncselekményektől az út során. A jelvények a zarándokok megkülönböztetésére is szolgáltak, egyesek több jelvényt viseltek a ruhájukon.
Lengyelországban más területeken is találtak már korabeli kitűzőket. A zarándokjelvények jellemzően különböző alakzatokat, például spirálokat, négyzeteket, kereszteket vagy pajzsokat ábrázoltak, de esetenként szentek, lovagok és állatok alakjai is felbukkantak rajtuk.
A mostani tárgy különlegessége, hogy az első olyan középkori zarándokjelvény, amelyen egy baziliszkusz szimbóluma látható. Bár nem tudni, hogy a jelkép mit jelentett, de hasonlít egy Zilant nevű mitológiai lényhez, amely az oroszországi Kazany városának hivatalos jelképe. A középkor nagy részében Kazany régiója tatár fennhatóság alatt állt, amely tiltotta az emberek vagy állatok ábrázolását, Zilant pedig csak a tatár uralom után, az 1550-es évekre vált szimbólummá.