Kincsekkel teli buddhista templomra bukkantak
A mintegy 1500 éves építményben többek között gyűrűk, korallból készült ékszerek és gyöngyök kerültek elő.
Buddhista templom maradványaira bukkantak az észak-kínai Sanhszi tartományban fekvő Datong városában – számol be a Heritage Daily. A lelőhelyen számos értékes lelet került elő.
A település egykor a földművelő kínai társadalmak és a sztyeppei nomádok határvidékén terült el, a térséget elsőként a Csin Csao klán hódította meg időszámítás előtt 457-ben. Magát a várost a Han-dinasztia idején, időszámítás előtt 200-ban alapították, majd az Északi Vei-dinasztia (időszámítás szerint 386-535) fővárosa lett. Ezen korszakban a korábban megosztott észak-kínai területeket egyesítették.
A most feltárt templom közepén egy pagoda áll, és valószínűleg egy közeli, az Északi Vej-dinasztia idejéből származó királyi palotához kapcsolódik. A kínai pagodák emeletes tornyok, amelyek a kínai építészet hagyományos részét képezik. A Datongban talált példa egy korai, négyzet alapú építmény, amely a Szuj- (589-619) és Tang-dinasztia (618-907) periódusára jellemző forma.
A pagoda padlójának feltárása során egy négyzet alakú gödörre bukkantak, amely gyöngyöket, rézgyűrűket és korall ékszereket tartalmazott. A pagoda alapjaiban több mint 200 jól megőrzött buddhista szobrot is feltártak, amelyek közül néhányat megfestettek és aranylevéllel díszítettek.
A pagoda számos építészeti jellemzője arra utal, hogy eredetileg falfestményekkel ékesítették. Li Sujun, a tartományi régészeti intézet munkatársa szerint a felfedezés új betekintést nyújt az Északi Vej-dinasztia idején épült buddhista pagodák építészeti formáiba.