Gyönyörű falfestményeket találtak egy egyiptomi sírban
A 4300 éves nyughelyben felfedezett festmények hétköznapi jeleneteket ábrázolnak.
4300 éves sírra bukkantak Egyiptomban, a nyughelyben lenyűgöző, a mindennapi életet bemutató falfestményeket találtak – számol be a Live Science. A sírt Dahsúrban, Kairótól mintegy 30 kilométerre délre fedezték fel, a lelőhely királyi piramisairól és hatalmas nekropoliszáról ismert. Az ásatás még nem fejeződött be, a csapat az elkövetkező vizsgálatokkal fel akarja tárni a sír temetkezési aknáit, hogy kiderítsék, fennmaradtak-e bennük múmiák.
A vályogtéglából épült sírkamra egy úgynevezett masztaba, ez egy szögletes, lapos tetővel és ferde oldalakkal rendelkező építmény. A nyughelyben az ókori egyiptomi élet mindennapi jeleneteit, például gabonát taposó szamarakat, a Níluson lévő hajókat, valamint piaci árukat ábrázoltak.
A sír falán talált hieroglifák alapján a sír egy Szeneb-Neb-Af nevű férfi és felesége, Idet számára épült. A feliratok szerint a nő Hathor, az érzékiség, az anyaság és a zene papnője volt, míg Szeneb-Neb-Af a királyi palotában töltött be tisztségeket. Stephan Seidlmayer, a Német Régészeti Intézet munkatársa és az ásatás vezetője szerint a férfi pontos feladatait nehéz beazonosítani, de úgy tűnik, arról dönthetett, hogy ki lakhatott a közeli városban, emellett ő felelt a közösség pénzének kezeléséért.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A lelőhely korát a feliratok stílusa és tartalma, a masztaba kialakítása, valamint az előkerült kerámiák alapján határozták meg. A házaspár valószínűleg az V. dinasztia végén vagy a VI. dinasztia elején élt, nagyjából 4300 éve. A korszakban még épültek piramisok Egyiptomban, de ezek már jóval kisebbek voltak, mint a IV. dinasztiához köthető építmények, így a gízai piramisok.
A kutatók arra számítanak, hogy a sírban további leleteket fognak találni. A síraknákat a következő szezonban tervezik feltárni.