Bronzkincsekkel teli ősi sírokat találtak Kínában
Egy tükör, egy tányér, egy harang és más leletek kerültek elő.
Több ezer éves bronztárgyakat találtak a kínai Sanhszi tartományba, a Taoszi nevű lelőhely északi temetőjében – számol be a Heritage Daily. A Sanhszi Tartományi Régészeti Intézet szerint a helyi sírokat azt követően fedezték fel, hogy 2014-ben fosztogatók illegális feltárásokat végeztek itt.
A lelőhely hatalmas, 240 ezer négyzetméteres. A régészek a közelmúltban öt sírt vizsgáltak meg, amelyek az ókori tavasz és ősz korszakára (időszámítás előtt 771-476) datálhatóak, emellett a Csin-dinasztia (időszámítás előtt 266-420), a Csu-korszak (időszámítás előtt 1030-223), valamint a Csilu-kultúra periódusából származó bronztárgyakat fedeztek fel.
A 2015M1 jelű nyughelyből többek között egy bronzállvány, egy tükör, egy tányér, egy harang és egy karika került elő. Ebben, valamint a 2016M2-es sírban egy férfi és egy nő maradványai feküdtek, a testeket kétszintes kőkamrában temették el. Mindkét nyughely több, bronzból készült sírmelléket tartalmazott.
Vang Csingjan projektvezető szerint a 2015M1-ben talált tárgyak többsége tipikus Csin-stílusú bronzlelet, amelyek az ugyanebből az időszakból származó kerámiaformákon alapulnak. A lelőhelyen talált réz hajtűk a Csu államhoz kötődnek, míg a 2015M1-ben lévő rézlemezek a Csilu-kultúra stílusjegyeit hordozzák magukon.