Ezeréves korcsolyát találtak
A Csehországban feltárt lelet ritka bepillantást nyújt a középkori emberek találékonyságába és mindennapjaiba.
Egyedülálló felfedezést jelentettek be a csehországi Přerov városában működő Komenský Múzeum régészei – számol be az Arkeonews. A kutatók a város központjában végzett ásatások során egy állati csontból készült korcsolyára bukkantak, amely a becslések alapján nagyjából ezeréves lehet.
A szakértők egy ház pincéjében végeztek mentőásatást, amikor megtalálták a tárgyat. A lelet valószínűleg egy ló lábszárcsontjából készült, a penge körül talált kerámiatöredékeket pedig a 10-11. századra datálják. A felfedezés ritka bepillantást nyújt a korabeliek találékonyságába és mindennapi életébe.
Zdeněk Schenk régész szerint a tárgynak sajátos alakja van. „Az egyik oldalán csúcsba hajlik, amelybe egy lyukat fúrtak, és van egy másik lyuk a hátulján. Ezeken keresztül lehetett átfűzni egy szíjat, amellyel a korcsolyát egy cipőhöz vagy egy fából készült szánhoz rögzítették” – mondta a kutató.
A modern, szabadidős célokra használt társaikkal ellentétben az ilyen korai korcsolyák gyakorlatiasabb funkciót láttak el. A hasonló tárgyak segítségével az emberek könnyebben átkelhettek a fagyott területeken, miközben árukat szállítottak.
Přerovban 2009-ben felfedeztek már egy csontkorcsolyát, és a város környékén is előkerültek ilyen leletek. Annak idején, amikor a helyi Bečva folyó mellékágai befagytak, a települések csak a jégen voltak megközelíthetőek, tehát szükség lehetett a korcsolyákra.
Schenk hangsúlyozza, hogy Přerov nincs egyedül ezekkel a tárgyakkal. „Hasonló, szarvasmarha- vagy lócsontokból készült jégkorcsolyákat találtak szerte Európában, különösen a középső és északnyugati régiókban, például Skandináviában. Érdekes módon sok ilyen lelet a 10. századból származik, és gyakran viking településeken fordul elő” – nyilatkozta a kutató.