Rejtett, ősi alagútrendszert találtak Izraelben
A felszín alatti folyosókat rejtőzködésre használhatták a Bar Kohba-felkelés idején.
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) munkatársai katonákkal és civilekkel együttműködve egy rejtett alagútkomplexumot találtak az izraeli Hukkokban – számol be a Heritage Daily. A járatok a Bar Kohba-felkelés időszakára datálhatóak.
A hírhedt lázadás a júdeai zsidók nagyszabású felkelése volt a Római Birodalom ellen időszámítás szerint 132-ben. A megmozdulást Simon ben Kosziba vezette, és ez volt az utolsó a három nagy zsidó-római háború közül.
A Kineret-tó, azaz a Galileai-tenger melletti Hukkokban feltárt alagúthálózat eredetileg a második templom periódusából származó vízciszterna volt. A Bar Kokhba-lázadás idején a település lakói a ciszternából alagutak sorozatát ásták ki, amelyek nyolc földalatti kamrához és egy mikvéhez csatlakoztak.
A kutatók szerint az alagútrendszert a felkelők valószínűleg a római hadsereg elől való menekülésre használták, a több száz rejtett folyosó ugyanis Hukkok korabeli gazdaságai alatt futott. A lelőhelyen különböző leletek, így törött agyag- és üvegedények, valamint egy drágaköves aranygyűrű is előkerült.
„Az alagútkomplexum bepillantást enged Hukkok és általában a galileai régió zsidó lakosságának ezen nehéz időszakába” – nyilatkozták az ásatások vezetői, Uri Berger, az IAA munkatársa és Yinon Shivtiel, a Zefat Akadémiai Főiskola szakértője. A kutatók szerint a lázadások után a helyiek előbújtak rejtekhelyeikről, és egy virágzó falut hoztak létre a környék egyik legszebb zsinagógájával. A régészek további feltárásokat terveznek, hogy jobban megismerjék a lelőhely történetét.