2400 éves leleteket találtak a Fekete-tenger mélyén
A kutatók ókori és középkori maradványokat fedeztek fel a partoktól mintegy 80 méterre.
Első alkalommal végeztek búvárrégészeti feltárást a törökországi Kerpe vizeiben – számol be az Arkeonews. A Fekete-tengerben folytatott kutatás során az időszámítás előtti 4. század és az időszámítás szerinti 12. század közötti periódusból származó leletek kerültek elő.
A Kerpei-öböl egy, a Fekete tenger erős szeleitől és hullámaitól természetes módon védett terület, amely a görög idők óta fontos kereskedelmi csomópont. Kerpe települése, amelyet korábban Kalpénak neveztek, a Római Birodalom idején is kiemelt jelentőségű volt, a középkorban a genovai hajók megállóhelyeként funkcionált, az oszmán periódusban pedig az Isztambulba irányuló fa- és faszénszállítás egyik fő útvonalán feküdt.
2020-ban megkezdődött egy, a kalpei kikötőhöz tartozó, mára nagyrészt elmerült móló feltárása. A régészek a parttól mintegy 80 méterre, 4 méteres mélységben dolgoztak, hogy elérjék a mintegy 2000 négyzetméteren szétszóródott maradványokat. Az ásatások során az ókori móló két részét és számos amforát fedeztek fel, de további edények, lámpák, pipatöredékek és hajóroncs-maradványok is előkerültek.
A felfedezések megerősítik, hogy a régió egykor meghatározó volt a keleti és nyugati területek közötti kereskedelemben. A szakértők következő célja az, hogy a feltárt tárgyakat restaurálják, majd kiállítsák.