Elsüllyedt erődöt találtak Írország partjainál
A bronzkori építményt hol a víz, hol a növényzet takarja.
Elsüllyedt, ősi erőd maradványaira bukkantak az Írország nyugati partjainál található Clew-öbölben végzett felmérés során – számol be a Heritage Daily. A felfedezést Michael Gibbons régész tette, aki egy, a Collanmore-szigetet a szárazfölddel összekötő árapályos földszoroson átívelő nagy, kettős falrendszert talált.
A maradványokat eddig azért nem fedezték fel, mert dagály idején elfedi őket a víz, apály idején pedig a növényzet. „Szerencsénk volt aznap, mivel ugyanezen a területen éppen hínárt vágtak, és velem volt egy csapat Connemarából, illetve a Mayo megyei tanács régészei” – nyilatkozta Gibbons az Irish Independentnek. A szakértő szerint a mészkőből kirakott védelmi struktúrák 200-300 méter hosszan nyújtóznak, és a bronzkorra, időszámítás előtt 1100 és 900 közé datálhatóak.
Az elhelyezkedés valószínűleg stratégiai előnyt biztosított a korabelieknek az esetleges támadókkal szemben. A falrendszer feltételezhetően a bejutás szabályozására is szolgált, mivel a szárazföldről érkező embereket egyetlen bejárati ponton keresztül irányította. Több hasonló erődítmény is ismert Írország nyugati partvidékén.
Gibbons felfedezéséről beszámolt a National Monuments Service-nek. A kutató úgy véli, hogy a helyszínen egy kőből kirakott ősi sír is rejtőzhet.