Középkori sisakra bukkantak a tenger fenekén
A sisak Szicíliánál került elő egy manapság lakatlan sziget mellett.
Késő középkori sisakot találtak a Nápolyi II. Frigyes Egyetem búvárrégészei a Vendicari szigete körüli vizekben – számol be a Heritage Daily, amely fotót is közölt a leletről. A Vendicari egy kis, ma lakatlan sziget Szicília délkeleti partjainál, a területen napjainkban csak egy 19. századi tonhalfeldolgozó üzem jelzi, hogy egykor tevékenykedtek erre emberek.
A földben, valamint a tengerben ugyanakkor egyéb nyomokat is találni. Szakértők egy csoportja a közelmúltban elmerült régészeti leleteket keresett a szigetnél, ekkor találták meg 5 méteres mélységben a sisakot.
A tárgyat Enzo Morra és Leopoldo Repola, a Nápolyi II. Frigyes Egyetem munkatársai fedezték fel, a leletet azóta átadták az illetékes hatóságnak. A tárgy egy cabasset típusú sisak, amely a 16-17. századi gyalogság és könnyűlovasság jellegzetessége volt. A cabasset megnevezés feltételezhetően a spanyol cabeza, azaz fej szóból ered, bár egyes szakértők szerint az egyik olasz nyelvjárás körte szavából alakulhatott ki.
A régészek további vizsgálatokat terveznek az érintett területen annak megállapítására, hogy a sisak elszigetelt felfedezés-e, vagy esetleg akadnak még további maradványok a környéken. A szigettel szemközti partvidék főként természetvédelmi terület, északra azonban a Torre Sveva romjai találhatók. Ez egy 15. századi védőtorony, amelyet egy kis kikötő és a hozzá tartozó kereskedelmi raktárak védelmére építettek.