Megelevenedett egy ősi kínai császár arca
A szakértők genetikai vizsgálat alá vetették Vu császár maradványait.
Egy friss tanulmányban a szerzők genetikai adatok alapján rekonstruálják Vu kínai császár, az Északi-Csou-dinasztia tagjának megjelenését – számol be a Phys.org. A kutatók szerint a 36 éves korában, 578-ban elhunyt uralkodó halálát stroke okozta, a csapat emellett az egykor Északkelet-Ázsia egyes részeit uraló nomád nép eredetére és vándorlási szokásaira is fényt derített.
Vu 560-ban került trónra, uralkodása alatt erős hadsereget épített ki, és egyesítette Kína északi részét. A császár etnikailag hszienpej volt, az ősi nomád nép a mai Mongólia és Észak- és Északkelet-Kína területén élt.
Mint Saocsing Ven, a sanghaji Fudan Egyetem munkatársa és a csapat tagja kiemelte, egyes szakértők szerint a hszienpejek „egzotikus” kinézetűek voltak, erős szakáll, magas orrnyereg és szőke haj jellemezte őket. „Elemzésünk azt mutatja, hogy Vu császárnak tipikus kelet- vagy északkelet-ázsiai arcvonásai voltak” – tette hozzá.
Az uralkodó sírját 1996-ban fedezték fel Kína északnyugati részén, a nyughelyből csontjai, köztük majdnem teljes koponyája is előkerült. Ven és kollégái a közelmúltban genetikai elemzés alá vetették a maradványokat, több mint egymillió egypontos nukleotid-polimorfizmust visszanyerve. Az adatokból többek között a császár haj- és bőrszínére is következtetni tudtak, az információkat a koponyával kombinálva pedig megalkották Vu arcának 3D-s rekonstrukcióját.
Úgy tűnik, hogy a császárnak barna szeme, fekete haja és sötét vagy közepesen sötét bőre volt, arcvonásai pedig hasonlítottak a mai észak- és kelet-ázsiaiakéhoz. „Korábban az embereknek történelmi feljegyzésekre vagy falfestményekre kellett hagyatkozniuk, hogy elképzelhessék, miként néztek ki az ősi emberek. Mi képesek vagyunk közvetlenül feltárni a hszienpejek külsejét” – nyilatkozta Pianpian Vej, a Fudan Egyetem kutatója.
Az uralkodó DNS-ének vizsgálatából azt is meghatározták, hogy Vunál magas volt a stroke kockázata, ami hozzájárulhatott halálához. A megállapítás összhangban van a forrásokkal, amelyek szerint a császárnak afáziája, lecsüngő szemhéja és rendellenes járása volt, ami illeszkedik a stroke tüneteihez.
Végezetül az elemzés azt is feltárta, hogy a hszienpejek déli irányú vándorlásuk során keveredtek a han kínaiakkal. „Ez fontos információ annak megértésében, hogy miként terjedtek el a régi népek Eurázsiában, és hogyan integrálódtak a helyi népekbe” – mondta Ven.
A csapat következő célja, hogy az ősi Csangan maradványait is megvizsgálják. A város évezredeken át különböző birodalmak fővárosaként funkcionált, és egy időben a selyemút keleti végpontja volt.