Több ezer érmét rejtett az ősi edény
A 3730 darab ősi pénzt Indiai középső részén, egy templomban fedezték fel.
3730 darab ólomérmét tartalmazó agyagedényt találtak a közép-indiai Szurjapet körzetben fekvő, Phanigiri nevű buddhista lelőhelyen – számol be a Heritage Daily. A helyszín az Iksvaku-dinasztia idejére datálható, amely a Krisna és a Godávári folyók vidékét uralta.
A pénzeket rejtő edényt egy Gautama Buddhának szentelt komplexumban tárták fel. Az érmék egyik oldalán egy elefánt, a másikon pedig az uddzsaíni szimbólum látható. Utóbbi egy négy kört összekötő keresztből áll, a jelképet számos ősi indiai állam használta pénzein.
Az uddzsaíni szimbólum – amelyet első felfedezési helyéről neveztek el – jelentésével kapcsolatban csak találgatni lehet. Elképzelhető, hogy a jelkép négy út találkozására, esetleg Siva dobjára vagy négy templomára utal.
A kutatók úgy gondolják, hogy az érmék az időszámítás előtti 3-4. századból származnak. A pénzek mellett kőből és üvegből készült gyöngyöket, stukkómotívumokat, mészkőszobrokat, kagylóhéjból kialakított karperecek töredékeit, egy játékkocsi kerekét és különböző kerámiákat is feltártak.