Titokzatos, ősi építményt tártak fel Franciaországban
A kutatók korábban nem láttak hasonló struktúrát, ezért egyelőre nem tudni, hogy milyen céllal építhették.
A Francia Régészeti Kutatóintézet (Inrap) szerint példátlan régészeti lelőhelyet tártak fel a franciaországi Dijon közelében fekvő Marliens-ben – számol be az IFLScience. A helyszínen a neolitikumtól a vaskorig terjedő periódusból kerültek elő leletek, köztük kőből készült nyílhegyek, valamint egy rézötvözetből készült tőr, utóbbi tárgyak egyetlen íjászhoz tartozhattak.
A lelőhely fő érdekessége egy 8 méter hosszú, patkó alakú műemlék, amely egy 11 méter átmérőjű, kör alakú struktúrához kapcsolódik. Utóbbihoz egy másik, nyílt struktúra is csatlakozik. Úgy tűnik, mindhárom építmény ugyanabból a korból, a helyszín legkorábbi periódusából maradt fenn.
A kutatók szerint az emlékmű példátlan, emiatt egyelőre nem volt lehetőség az összehasonlításra. A kormeghatározás még bizonytalan, a helyi árokban talált kőleletek viszont azt mutatják, hogy a neolitikumból származik a komplexum. A szakértők következő célja a szénizotópos elemzés elvégzése, ezzel remélhetőleg pontosabb képet kaphatnak a leletek koráról.
A helyszínen későbbi, bronzkori tárgyakat is feltártak, a maradványok egy korabeli településre utalnak. Egy, időszámítás előtt 1500 és 1300 között használt nekropoliszt is felfedeztek, a temetőben többek között egy borostyánból készült nyakláncra bukkantak, a talaj savassága miatt azonban a csontok nem konzerválódtak.
Az, hogy a titokzatos struktúrát pontosan mire használták, egyelőre nem tisztázott. A további vizsgálatok bizonyára új részleteket tárnak majd fel az építmény funkciójáról és történetéről.