Ókori isten szobrára bukkantak
Az Apollónt ábrázoló alkotást a középkorban újrahasznosíthatták.
Egy ókori márványszobor fejére bukkantak az északnyugat-görögországi Filippiben – számol be az Euronews. Az alkotást a jelek alapján a középkorban újrahasznosították, és a város főterén álló szökőkutat díszítették vele.
A leletet a Thesszaloníki Arisztotelész Egyetem régészei tárták fel 2023 végén Natalia Poulosz vezetésével. Filippiben az 1960-as években kezdődtek meg a feltárások az intézmény kezdeményezésére.
A szobor Apollónt, a zene, a költészet és az íjászat görög istenét ábrázolja, és meglehetősen jó állapotban maradt fenn korához képest. Az alkotás a becslések alapján az időszámítás előtti 2-3. századból származik, és Apollónt fiatalon, göndör hajjal és ikonikus babérkoszorúval jeleníti meg.
A szobrot eredetileg vallási célból hozhatták létre, ám a középkorban újrahasznosíthatták, ekkor a városi főtéren álló szökőkútba építhették be. A lelőhelyen VI. León bizánci császár korára datálható érméket is felfedeztek, ami arra utal, hogy a területet a 8-9. században kezdték el használni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Néhány más, ógörög istennel ellentétben Apollónak nem volt tartós szimbolikus jelentősége a keresztény Filippiben, az ókori görög és római szobrok jelenléte a közterületeken ugyanakkor azt jelzi, hogy a városra kulturális folytonosság volt jellemző. A szobrot tartalmazó téren korábban számos további építészeti díszítőelem maradványait is megtalálták, többek között egy olyan Héraklész-szobrot, amely az Apollón-szoborral közös szökőkút-együtteshez tartozhatott.