2500 éves sisakra bukkantak Horvátországban

A lelet kifejezetten jó állapotban konzerválódott.

A Dubrovniki Múzeum régészei jó állapotban fennmaradt görög-illír sisakot találtak a horvátországi Pelješac-félszigeten, Zakotorac falu közelében végzett ásatásokon – számol be a Heritage Daily. A görög-illír típusú sisakok az ókori Görögországból, Peloponnészoszról származnak, ahol valószínűleg az archaikus kori kúpsisakból fejlődtek ki. A sisaktípus négy fejlődési fázist élt meg időszámítás előtt 700 és 500 között, az ókori görögök mellett az etruszkok, a szkíták és az illírek is használták.
A Gomile régészeti lelőhelyen a Dubrovniki Múzeum a Korčulai Városi Múzeummal és a Dolenjski Múzeummal együttműködve folytat feltárásokat. A környéken korábban több, az időszámítás előtti 4. évszázadra datálható sírt, illetve csontokat is találták, emellett a nyughelyekhez tartozó tárgyi leletek is előkerültek. A kutatók többek között ruhákra tűzhető díszekre, karkötőkre, gyűrűkre és fegyverekre bukkantak.
A most bemutatott, bronzból készült görög-illír sisak a második ilyen típusú felfedezés itt. A tárgy rendkívül jó állapotban van, feltételezhetően áldozati felajánlásként került a földbe, és eredetileg egy elit harcoshoz tartozott.
A helyi leletek nagyban hozzájárulnak az időszámítás előtti 1. évezred második felében élt illír közösségek életének, temetési szokásainak megismeréséhez, a Pelješac-félsziget az Adria keleti partvidékének egyik legfontosabb régészeti zónájának számít. A két, itt előkerült sisak némiképp eltér, a korábban, 2020-ban megtalált darab az időszámítás előtti 4., a mostani viszont az időszámítás előtti 6. századból származik. Az újabb tárgy igazi ritkaság.