Ősi sírokat rejtett egy régi szervizműhely
A Portugáliában feltárt nyughelyek az időszámítás szerinti 5-6. századra datálhatóak.
Az időszámítás szerinti 5-6. századra datálható sírokat találtak a dél-portugáliai Faróban, az ókori római kori Ossónoba városában – számol be az Arkeonews. A település legkorábbi emlékei az időszámítás előtti 4. századból, a föníciaiak idejéből származnak, a város az időszámítás előtti 2. és az időszámítás szerinti 8. század között római, majd vizigót uralom alatt állt, míg végül 713-ban a muszlimok elfoglalták.
Az ERA Arqueologia csapata ókori római kori struktúrákra, valamint egy férfi, egy nő és egy gyermek maradványaira bukkant, miközben egy ingatlanfejlesztést megelőzően ásatásokat végzett egy 5000 négyzetméteres területen. A férfi csontváza teljes volt, az elhunyt 39-45 éves kora között veszthette életét, a nő 25 év alatti volt, míg a gyermek legfeljebb féléves lehetett.
Francisco Correia, a projekt vezetője szerint a felfedezések egy régi teherautó-javító műhelyben születtek. Mint Cláudia Maio antropológus hozzátette, a nyughelyeket a jelek alapján a múltban kifosztották, az eltemetett karkötőket, nyakláncokat és gyűrűket elvitték. A sírok bonyolultak, úgy tűnik, az elhunytak viszonylag magas státuszúak voltak.
A testek egymáshoz való közelsége arra utal, hogy az elhunytak egy családhoz tartoztak, igazolni azonban egyelőre nem tudták a felvetést. Ahhoz, hogy többet kiderítsenek róluk, izotópos és genetikai elemzésre lesz szükség.
A környéken korábban, 2020-ban már felfedeztek egy, az időszámítás szerinti 1. századra datálható római játékot, a tágabb területen emellett már egy gyönyörű, római kori mozaik is előkerült. A mostani felfedezés különlegessége a sírok elhelyezkedése, hiszen az eddigi vizsgálatok alapján az érintett helyszínen lakóövezet lehetett, esetleg ipari tevékenységet folytathattak erre.
A férfi és a nő sírját mészkőlapokkal zárták le, az anyagok korábbi épületekből származhattak. A nyughelyeken kívül a kutatók kerámiákat, csontkockákat, szögeket, egy kanalat, érméket, valamint több száz apró törmeléket is feltártak, utóbbiak egy mozaikhoz tartozhattak.