Rituálisan égették el a maják a bukott uralkodójukat
A kutatók úgy vélik, egy maja politikai rendszerváltás emlékeit fedezték fel.
Egy friss tanulmány alapján emberi maradványokat is felfedeztek több ezer jádéból és kagylóból létrehozott dísz között a K’anwitznalban folyó feltárások során – számol be a Heritage Daily. K’anwitznal, mai nevén Ucanal, egy maja település a Belize folyó forrása közelében, Guatemala északi részén, a lelőhelyen 114 építmény, köztük több piramis és palota romjai állnak.
A szakemberek a közelmúltban az egyik piramisban végeztek feltárást, az ásatáson több ezer tárgy és megégett emberi csontok kerültek elő. A maradványok a 9. századra datálhatóak, legalább négy személytől származnak, és egy maja uralkodó rituális meggyalázására és elégetésére utalhatnak. A többeket is érintő kivégzés valószínűleg politikai rendszerváltás drámai mozzanata volt.
A korabeli források szerint a 9. század elején a maja alföldön politikai felfordulás zajlott, K’anwitznal hatalma azonban egy új vezető, Papmalil uralkodásával (814-859) elkezdett erősödni. A király feltételezhetően idegen származású volt.
„A maja területen végzett számos epigráfiai és régészeti kutatás a klasszikus maja poliszok összeomlására összpontosított az időszámítás szerinti 8. század végén és a 9. század elején” – mondta, Dr. Christina T. Halperin, a Montreali Egyetem munkatársa és a csapat vezetője. „A történelem kulcsfontosságú fordulópontjait azonban ritkán találjuk meg közvetlenül a régészeti feljegyzésekben” – tette hozzá a szakértő.
A szénizotópos elemzések alapján a csontok az uralkodó halála után, 773 és 881 között égtek meg, a maradványokat pedig a piramistemplom építése során helyezték el. A rituálé valószínűleg a korábbi dinasztia elvetését és az új korszak rendjének bevezetését szimbolizálta, ami egybeesik Papmalil hatalomátvételével.
Papmalil uralkodása jelentős változásokat hozott a város történetében. Mint Halperin kiemelte, a fordulóponttal K’anwitznal mellett a dél-alföldi maják világa is átalakult.