Augustus császár elveszett villájára bukkanhattak
Az építményt ugyanaz a kitörés borította be vulkáni anyaggal, mint a híres Pompejit.
A Tokiói Egyetem kutatói egy közel 2000 éves épületet fedeztek fel egy dél-olaszországi, római kori lelőhelyen, amely a híres Pompejivel együtt pusztult el – számol be az Arkeonews. A csapat úgy véli, hogy a komplexum az első római császár, Augustus (időszámítás előtt 63 – időszámítás szerint 14) villája lehetett.
Az ásatást ezúttal Muramacu Mariko vezette, a japán szakértők 2002-ben kezdték meg a Vezúv északi oldalán fekvő Somma Vesuviana romjainak feltárását. Az ókori beszámolók szerint Augustus a Vezúvtól északkeletre fekvő villájában hunyt el, és később emlékművet emeltek ott a tiszteletére, elveszett villájának pontos helye azonban eddig rejtély maradt.
A kutatók a közelmúltban egy olyan épület egy részét fedezték fel, amelyet raktárként használtak. A struktúra egyik falán tucatnyi amfora volt sorba rendezve, emellett egy, valószínűleg a helyi fürdő fűtésére használt kályha romjait is megtalálták. A fal egy része beomlott, tetőcserepeket szórva szét a padlón.
A kályhából származó szén elemzéséből kiderült, hogy a legtöbb minta az 1. századból származik. A kutatók szerint nem datálhatók leletek a következő időszakból, és úgy vélik, hogy a kályhát ezután már nem is használták.
Fennáll annak a lehetősége, hogy az épület a császár villája volt, mert olyan magánfürdő tartozott hozzá, amely befolyásos tulajra utal.
A jelek alapján a fürdő használata nagyjából ugyanabban az időben állt le, amikor Augustus meghalt, és később egy nagy, templomnak tűnő épületet építettek a helyén.
A villát borító vulkáni anyag a Vezúv hírhedt, időszámítás szerint 79-ben bekövetkezett kitöréséből származik. A hegy déli lejtőjén álló Pompeji ugyanekkor pusztult el, a híres lelőhelyen a közelmúltban újabb gyönyörű falfestményekre bukkantak.
„Húsz év után végre eljutottunk idáig” – mondta Aojagi Maszanori, a Tokiói Egyetem munkatársa, aki az első expedíció vezetője volt. „Ez egy jelentős fejlemény, amely segít meghatározni a Vezúv északi oldalán okozott károkat, és átfogóbb képet ad a 79-es kitörésről” – tette hozzá.