Ősi emberek nyomaira bukkantak egy sivatagi barlangban
Úgy tűnik, a lávabarlang hosszú időn át kulcsfontosságú volt a helyi pásztorok számára.
Egy új tanulmány alapján ősi emberek nyomaira bukkantak egy, Szaúd-Arábia északi részén fekvő lávabarlangban – számol be a Heritage Daily. Az Umm Dzsirszan-barlang egy 1500 méter hosszú lávacső a sivatagos Harrat Khajbar-lávamezőn, amely egyes becslések alapján mintegy 3 millió éves lehet. Harrat Khajbar egy ideje foglalkoztatja a régészeket, a régióban ősi, rejtélyes struktúrákat is találni.
Mathew Stewart, az ausztráliai Griffith Egyetem munkatársa és kollégái a közelmúltban végeztek ásatást a helyszínen, amelynek során a neolitikumtól a kőrézkorig, illetve a bronzkorig terjedő periódusból származó leleteket találtak. Úgy tűnik, 10000-3500 évvel ezelőtt emberek tevékenykedtek az üregben.
A lávacső és a környező táj pásztorkodásáról többek között sziklarajzok tanúskodnak, úgy tűnik, a barlang egy, a kulcsfontosságú oázisokat összekötő pásztorútvonal mentén helyezkedett el. A kutatók szerint nem valószínű, hogy a lávacső állandó településként szolgált, ehelyett menedékként, vízforrásként használták a helyiek.
A feltárás során háziállatok, például szarvasmarhák, illetve vadállatok, így gazellák csontjait fedezték fel. A maradványokat a barlang belsejében dolgozták fel, illetve fogyasztották el a korabeliek. „Az Umm Dzsirszanban talált leletek ritka betekintést nyújtanak az ősi arab népek életébe, feltárva az emberi jelenlét ismételt fázisait, és fényt derítve az egykor ezen a tájon virágzó pásztortevékenységekre” – mondta Stewart.