Gyermek maradványait őrizte az 1600 éves koporsó
A római kori koporsóban korábban csak egy nő maradványait azonosították.
Megvizsgálták annak a római kori ólomkoporsónak a tartalmát, amelyet 2022-ben tártak fel az angliai Leedsben – számol be a Newsweek. A maradványok nagyjából 1600 évesek.
Az ásatásokat végző West Yorkshire Archaeological Services szakértői eleinte úgy vélték, hogy a koporsóban lévő csontok egy, a halálakor 25-35 év közötti nőtől származnak, akit karkötőt, üveggyöngyös nyakláncot és gyűrűt vagy fülbevalót viselve temettek el. A feltételezések szerint a nő magas rangú volt az időszámítás szerint 43-tól 410-ig tartó római megszállás idején.
A további elemzés ugyanakkor meglepő eredményt hozott: a csapat egy gyermek részleges maradványaira bukkant, aki halálakor nagyjából 10 éves lehetett. Ezen csontokat korábban azért nem azonosították, mert a koporsóban lévő leletek igen töredezettek voltak, kihívást jelentett a két személy megkülönböztetése.
Stuart Robinson, a Leedsi Városi Tanács szóvivője szerint valószínűleg sosem fog kiderülni, hogy ki volt a gyermek, illetve hogy milyen kapcsolatban állt a nővel, a jelek viszont arra utalnak, hogy nagyjából egyszerre temették el őket. Mint hozzátette, a felfedezés érdekes kérdéseket vet fel a római kori Britannia temetkezési szokásaival kapcsolatban.
A hasonló koporsók egyébként meglehetősen ritkák. A lelet fedele a földben jelentősen megvetemedett, a szakemberek jelenleg is dolgoznak helyreállításán, hogy a közönség számára is megtekinthetővé tegyék. A koporsót – az emberi maradványok nélkül – rövidesen kiállítják a Leedsi Városi Múzeumban.