Kiderült, hol temették el Platónt
Egy herculaneumi tekercs fedte fel a sír pontos helyét.
Egy, az ókori Herculaneum városából származó elszenesedett papirusz elemzésének segítségével azonosították Platón sírjának helyét – számol be a Heritage Daily. Az ókori görög Platón (időszámítás előtt 427-348) a világtörténelem egyik leghíresebb filozófusa volt, munkásságából a többség az ideatant ismerheti.
Herculaneum a jóval híresebb Pompejivel egyszerre, a Vezúv időszámítás szerint 79-ben bekövetkezett kitörésében pusztult el. A városban a katasztrófakor számos papirusz- és pergamentekercset őriztek, amelyek elszenesedtek a nagy forróságban.
Az iratokat nem lehet felnyitni, mert félő, hogy megsérülnek, ezért 2023-ban olyan projekt indult, amelyben képalkotás és mesterséges intelligencia segítségével pillantanak bele a dokumentumokba. A program keretében már sikerült digitálisan kicsomagolni egyes tekercseket.
Szakértők egy csoportja a közelmúltban az egyik innen származó irat, gadarai Philodémosz (időszámítás előtt 110-40) az Akadémia története című művének egy részét fejtette meg. A kutatók nagyjából ezer szót azonosítottak, ami a teljes szöveg mintegy 30 százaléka.
A mű korábban nem ismert részleteket tartalmaz Platónról, illetve az általa alapított filozófiai iskola, az Akadémia létrejöttéről. A szöveg emellett a legendás filozófus sírjának helyére is utal.
A régészek eddig is tudták, hogy Platónt valahol az athéni Akadémiánál temették el, Philodémosz azonban pontosabban meghatározta a lokációt. Úgy tűnik, hogy a sír egy, a Muszeion, azaz a múzsák csarnoka közelében lévő magánkertben volt. A szövegből emellett az is kiderül, hogy Platónt rabszolgának adták el, miután a spártaiak valamikor időszámítás előtt 404 és 399 között elfoglalták otthonát, Éjina szigetét.