Bepillanthatunk egy őskori tetoválószalonba
Ötzi, a jégember testén összesen 61 tetoválást találhatunk, a kutatók ezeket vizsgálva feltárták, miként is készülhettek.
Ha ma az ember tetoválást szeretne, elmegy egy szalonba, és vagy kiválasztja a katalógusból a vágyott mintát, vagy megtervezteti azt a művésszel. Míg a modern kori tetoválások jórészt valamiféle személyes esztétikai célt szolgálnak, addig a múltban, illetve a különböző őslakos népeknél komoly jelentései voltak, vannak e mintáknak. Társadalmi státuszt, rangot, rokonságot fejeznek ki, amelyet kiérdemelni lehetett, vagy amelybe beleszületett az ember.
Ötzi tetoválásai jórészt különféle vonalak, amelyek jelentését próbálták már megmagyarázni. A díszítések elsöprő többségben a test hosszirányában állnak, a törzsön, háton, lábakon, csuklón egyaránt jelen vannak. A tetoválások elhelyezkedése alapján már korábban felmerült, hogy valamiféle gyógyítási céllal készültek a tetoválások helyén fennálló problémák, fájdalmak „kezelésére” szolgáltak.
Megvizsgálták őket mikroszkóp alatt is, azonban az eddig nem volt világos, miként készültek. Van olyan elképzelés, mely szerint kis bemetszéseket ejtettek a bőrön, és azokba dörzsölték bele a fekete, korom alapú pigmentet.
Az új kutatás során a szakemberek mind technikai, mind etnográfiai szempontokat figyelembe véve vizsgálták át, mi lehetett az ősi tetoválási módszer. A kutatásba becsatlakozott egy gépet nem használó, tradicionális módszerekkel dolgozó tetoválóművész is, aki a vizsgálatok korábbi szakasza során saját lábát ajánlotta fel tesztre, ezen próbálta ki a technikákat, eszközöket, amelyek Ötzi tetoválásai kapcsán lehetőségként felmerültek.
E gyakorlati kutatásból, valamint Ötzi tetoválásainak mikroszkópos vizsgálataiból arra jutottak, hogy azokat valamiféle csontból vagy rézből készült, árszerű eszközzel készíthették. Az ilyen, pontonként haladó, bökésekkel készülő tetoválás sajátossága, hogy a pigment a pontok peremein kissé elszivárog, ezek a jelek Ötzin is felismerhetőek. A bemetszéses tetoválások ezzel szemben egyenes, éles, kevesebb mint 1 milliméteres vonalként válnak véglegessé, Ötzi tetoválásai közt ennél szélesebbek, 1-3 milliméteresek voltak.
Az olyan eszközök, amelyekkel elkészíthették Ötzi tetoválásait, gyakoriak a régészeti leletek közt – például a rézeszközök jelentős része volt ár, amelyet számtalan módon használhattak a cipő- és ruhakészítésen kívül másra is. Könnyen lehet, hogy az efféle eszközök részletes vizsgálataiból előbb-utóbb kiderül majd, hogy valamelyiken tetoválásból maradt pigmentnyomok is megtalálhatók. Talán az Ötzi apróságait tartó bőrtasakban felfedezett, csontból készült árról derül majd ki épp, hogy tetoválhattak vele egykoron.