Különleges legenda fűződik ehhez a mecseki várhoz
A Máré-vár történelme és legendája is igen izgalmas.
A Mecsek északi, vadregényes részén, Magyaregregytől nem messze egy meredek hegycsúcson kicsiny, ám annál izgalmasabb történetű erőd magasodik: ez a Máré-vár. A helyszín stratégia jelentőségét már az ókorban felismerték, a rómaiak egy őrtornyot emeltek ide.
Hogy maga a vár pontosan mikor épült, azt nem tudni, de minden bizonnyal a tatárjárás után emelték. A 15. században az erőd a Várady család birtokába került. Miután Várady István a mohácsi csatában elesett, bátyja, Mihály foglalta el a várat, és csak ostrommal, az özvegy Várady Istvánné parancsára sikerült visszafoglalni.
Az erőd a török korban oszmán és magyar kézen is volt. Feltételezhetően egy tűzvészben pusztult el a 16. században, ám az 1956-os forradalom idején jutott még neki szerep: a romok között bújtak meg a mecseki láthatatlanok, akikre egy szovjet tank nyitott tüzet.
A Máré-várhoz izgalmas legenda is fűződik, a hagyomány szerint itt lakott egykor Máré vitéz fiatal feleségével, a közeli Miklós-várban pedig nőtlen fivére, Miklós vitéz élt. Amikor Márét a király hadba szólította, és hosszú évekig nem tért vissza, felesége elsiratta, majd kapcsolatba került a szomszédos várúrral, akitől egy lánya született.
Mire a gyermek felnőtt, Máré visszatért, és tudomást szerzett hitvese hűtlenségéről. Ezért mindkét várat megostromolta, a pusztításban az asszony és Miklós is életét vesztette. Bár lányuk életben maradt, az anya megátkozta őt.
A legenda szerint a lány a hegy mélyében rejtőzik, de minden 77. évben pünkösd hajnalán kiszabadul, hogy megfürödjön egy közeli patakban.
Az a vadász, aki ilyenkor arra jár, és megcsókol egy medvét, egy kígyót és egy varangyos békát, megtörheti az átkot.