A neandervölgyiek intelligenciájáról árulkodik ez a lelet
Úgy tűnik, a csonton látható jelek nem a húsfeldolgozás véletlen eredményei.
Valamikor 115-130 ezer évvel ezelőtt egy, a mai Lengyelország területén fekvő barlangban egy neandervölgyi embedr 17 sornyi jelet vésett egy medvecsontba – számol be az IFLScience. A leletet bemutató tanulmány szerint a csont az egyik legkorábbi szimbolikus tárgy Európában, egyben a neandervölgyi kultúra egyik legősibb példája.
A mellső végtagcsontot az 1950-es években fedezték fel, és már korábban felmerült, hogy kihalt rokonunk kognitív képességeiről árulkodik, de eddig nem vetették megfelelő vizsgálat alá. Tomasz Płonka, a Wrocławi Egyetem munkatársa és kollégái most mikroszkópiával és röntgensugaras komputertomográfiával elemezték a leletet.
Az alkotó konkrét szándékát lehetetlen rekonstruálni, de a kutatók szerint a jelek rendezettek, és nem hasonlítanak a húsfeldolgozásból származó sérülésekre. Úgy tűnik, a vágásokat célzottan, rendszerezetten ejtették, ami szimbolikus funkciót sejtet, és a készítő fejlett kognitív és reflektív képességeire utal.
Az, hogy a neandervölgyiek esetenként medvék húsát dolgozták fel, eddig is tudott volt. Egy, a közelmúltban megjelent tanulmányban hét barlangi medve, valamint öt barna medve maradványait mutatják be, amelyeket egy franciaországi barlangban tártak fel. A csontok 130-300 ezer évesek, és olyan vágásnyomok vannak rajtuk, amelyek húsfeldolgozásból és nyúzásból származnak – emiatt merőben eltérnek a lengyelországi csonttól.