Több ezer éves hangszerekre bukkantak
A mintegy 2600 éves harangokat egy kínai sírban találták meg.
Ősi sírokat tártak fel a Hubeji Tartományi Örökségvédelmi és Régészeti Intézet munkatársa Kína középső részén – számol be a Miami Herald. Az egyik nyughelyben egy nagy, A alakú építményt találtak, a sír minden bizonnyal egy fontos személy számára készült.
A lelőhelyet korábban kifosztották: nemcsak a tárgyak nagy része, hanem sok emberi maradvány is eltűnt. A helyszínen ugyanakkor így is sikerült ősi hangszereket felfedezni: összesen 15 darab harangot, amelyek két típusba oszthatóak.
Az M168 jelű sírban csontok már nem voltak, a bronzharangok viszont érintetlenek maradtak. A Bo- és Jong-típusú harangokra a Zeng Hou Bao név volt írva, két hangszeren pedig egy hosszabb felirat szerepelt, amely alapján Zeng Hou Bao az érintett anyagot (a bronzot) választotta, hogy saját harangokat készítsen örök használatra.
A hangszerek valószínűleg nem gyakorlati, hanem rituális célúak voltak, ez alapján feltételezhető, hogy az elhunyt előkelő volt. A nyughelyet az időszámítás előtti 650-623-as periódusra datálták, a tavasz és ősz korszakára, akkoriban, a Csou-dinasztia idején számos kisebb úr harcolt a régióban a hatalomért.