Több ezer éves építményeket mutattak ki a talajban
A kutatók lidarral végeztek felmérést egy írországi régióban.
Egy friss tanulmányban több száz, korábban dokumentálatlan régészeti helyszínt írnak le az írországi Wicklow megyei Baltinglass térségében – számol be a Heritage Daily. A környéken nagyszámú kora neolitikumi és késő bronzkori emlék található, a középső neolitikumból azonban eddig igen kevés bizonyítékot jegyeztek fel.
Dr. James O’Driscoll, az Aberdeeni Egyetem munkatársa szerint a Baltinglass környéki táj hihetetlenül fontos volt a kora újkőkori emberek számára, a középső neolitikumból származó leletek hiánya ugyanakkor arra utal, hogy ez a jelentőség a késő bronzkorig elveszett. A kutató és kollégái a közelmúltban lidar segítségével végeztek felmérést a régióban, a technológiának köszönhetően több száz olyan ősi lelőhelyet sikerült feltárni, amelyeket az évezredek óta tartó szántás elpusztított.
A lidar, azaz a lézer alapú távérzékelés lényege, hogy lézerimpulzusokkal mérik az érzékelő és a mért felület, például a talaj közötti távolságot. Az adatokból 3D-s térképet lehet létrehozni a vizsgált tájról, és kirajzolódhatnak az egyébként rejtett struktúrák.
A mostani kutatás legjelentősebb felfedezése egy öt cursusból álló csoport, amely Írország és Nagy-Britannia legnagyobb ilyen típusú emlékműve. A cursusok ősi, a Brit-szigetekre jellemző struktúrák, amelyek árkokból állnak. Pontos rendeltetésük nem tisztázott, de egyes feltételezések szerint rituális vagy csillagászati célokat szolgálhattak.
A szakértők úgy vélik, hogy a most észlelt cursusok a térség sírjaihoz, valamint a felkelő és lenyugvó naphoz igazodnak az olyan jelentős égi események során, mint a napforduló. O’Driscol szerint ez a halottak égbe emelkedését és feltámadását szimbolizálhatta.