Több száz éves cipőkre és ruhákra bukkantak
A kutatók szerint ez a legnagyobb ilyen típusú leletegyüttes a 16-17. századi Európából.
A 16-17. századból származó szöveteket és cipőket találtak a lengyelországi Toruńban – számol be a Heritage Daily. A régészek egy új filmstúdió építését megelőzően végeztek feltárást, amikor előkerültek a cipők, selyemszövetek, ruhák és csipketerítők jól megőrződött maradványai.
A kutatók szerint ez a legnagyobb ilyen típusú leletegyüttes Európában.
Korábban főként templomi kriptákban és sírokban találtak selyemszöveteket, ezeket azonban jellemzően csak kis töredékekben fedezték fel. A szakértők azt feltételezik, hogy a mostani lelőhely közelében egykor egy cipészet vagy szabóság, esetleg mindkettő működött.
Toruń Lengyelország egyik legrégebbi városa, gyökerei a 8. századig nyúlnak vissza. A város évszázadokon át a legkülönbözőbb hátterű és vallású emberek otthona volt, és a 13. századtól a Hanza-szövetség egyik fontos központja volt. Ezen kereskedelmi szövetség a fénykorában, a 14. század második felétől uralta az Északi- és a Balti-tengert, és bár a nagy földrajzi felfedezések idejére jelentősége hanyatlott, egészen a 17. századig fennmaradt.
„Toruńnak kiterjedt kapcsolatai voltak egész Európában. Különféle szarvtermékek, fémtermékek, kerámiák, szövetek és bőrök igazolják a toruńi kézművesek magas színvonalú termelését és a kiterjedt kereskedelmi kapcsolatokat. Ez a város összekötötte a Keletet a Nyugattal, az akkori Lengyel-Litván Unió gazdasági és politikai életének központja volt” – mondta Mariusz Ciszak régész.