A mezőn sétálva bukkant középkori ezüstkincsre
A több mint 2000 darab érmét a 12. században rejthették el.
Több mint 2000 középkori érmét találtak a csehországi Kutná Hora régiójában – számol be a Heritage Daily. A leletegyüttest egy mezőn sétáló nő fedezte fel. Miután bejelentést tett a helyi hatóságoknak, a Cseh Tudományos Akadémia régészei vizsgálatba kezdtek a területen.
A csapat több mint 2150 ezüstdénárt tárt fel, a pénzek az 1085 és 1107 közötti időszakból származnak.
Az érmék ezüst, réz, ólom és nyomokban más fémeket tartalmazó ötvözetből készültek, az egyedi összetétel elemzése segített a kincs eredetének meghatározásában.
A kutatók szerint a pénzeket II. Vratiszláv, II. Břetislav, valamint II. Bořivoj fejedelem korában verték. A dénárok eredetileg egy kerámiaedényben voltak, amelyeket valószínűleg a 12. század elején, a politikai instabilitás időszakában rejtettek el. Ekkoriban a Přemysl-dinasztia tagjai próbálták megszerezni a prágai trónt, csapataik pedig rendszeresen átvonultak a térségben.
„Az érméket valószínűleg a prágai pénzverdében verték ezüstből, amelyet akkoriban importáltak Bohemiába” – nyilatkozta Lenka Mazačová, a Kutná Hora-i Cseh Ezüstmúzeum igazgatója. Az érméket most a prágai Cseh Tudományos Akadémiája Régészeti Intézetének munkatársai és a Cseh Ezüstmúzeum szakértői vizsgálják.