Ősi sziklarajzokat találtak a sztyeppén
A mintegy 3500 éves alkotásokat Kazahsztánban találták meg.
Nagyjából száz, megközelítőleg 3500 éves sziklarajzot találtak Kazahsztánban – számol be a Live Science. A felfedezés nem teljesen új: a lelőhely lokációját titokban tartották, amíg a kutatók alaposabban is elemezhették.
A petroglifák az ország délkeleti részén, Zsambil sztyeppés régiójában fekszenek, és a bronzkorból vagy a korai vaskorból származnak. A sziklarajzokat egy országos, a környezet megtisztítását célzó önkéntes kampány során találták meg.
A felfedezést követően helyi régészek kezdték el vizsgálni az ábrákat. A petroglifák állatokat és embereket ábrázolnak, többek között kétpúpú tevéket, vadjuhokat és vadászokat. Az alkotások egy 20-25 méter hosszú és 1,5-2 méter magas sziklarészen terülnek el.
Viktor Novozsenov, a Karagandi Állami Egyetem munkatársa szerint a felfedezés nem új, a szakértők egy ideje ismerik a véseteket. A kutató – aki nem vett részt a projektben – kiemelte: a helyszínt még nem vizsgálták elég részletesen, a sziklarajzokat pedig tanulmányban egyelőre nem írták le.
Amikor a szakértők Kazahsztánban sziklarajzokat találnak, gyakran inkább titokban tartják a pontos lelőhelyet, amíg nem mérik fel kellően azt – ezzel azt akarják elkerülni, hogy az ábrákat károsítsák. Novozsenov szerint az országban nincs elég szakember és forrás a petroglifák megfelelő tanulmányozásához és dokumentációjához.