Leletek százait hozták fel kínai hajóroncsoktól

A hajók a Ming-dinasztia korából származnak, rakományuk a tengeri selyemút történetéről árulkodik.

Több mint 900 tárgyat sikerült kiemelni az elmúlt két évben azokról a hajóroncsokról, amelyek a dél-kínai Hajnan tartomány területén, 1500 méteres mélységben nyugszanak a tengerben – számol be a Xinhua. A felfedezések segítenek jobban megérteni a tengeri selyemút történetét.
A Kínai Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szerint az 1-es számú hajónál összesen 890 darab leletet, köztük porcelán- és kerámiatárgyakat, valamint rézérméket tártak fel. A 2-es számú roncsból 38 leletet, így faanyagot, porcelán- és kerámiatermékeket, kagylóhéjakat és szarvasagancsokat hoztak felszínre.
A maradványokat 2022-ben találták meg, a hajók a Ming-dinasztia (1368-1644) idejéből származnak. A roncsok világviszonylatban is kimagasló felfedezésnek számítanak. Szong Csiancsong régész szerint az 1-es számú hajó exportra szánt termékeket, míg a 2-es külföldről behozott fát szállított, előbbi a mai malajziai Melaka felé tartott, míg utóbbi onnan jöhetett visszafele.
A leletek izgalmas képet festenek a Ming-dinasztia nyüzsgő tengeri kereskedelméről.
A tárgyak sokat elárulnak a korabeli tengeri selyemút világáról és a kínai tengerészetről.
A helyszíni vizsgálatokhoz különböző technikákat, például nagyfelbontású kamerákat, iszapszivattyúkat és fúróberendezéseket használtak. Bár komoly előrelépések történtek, a munka még messze nem ért véget, a célok között szerepel az anyagok gyors rendszerezése, illetve kiállítása.