Elveszett településeket találtak egy mexikói erdőben
A szakértők jelentősebb városi központok maradványaira nem bukkantak, de több kisebb település nyomait is észlelték.
A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) régészei lidar segítségével bukkant ősi településekre Campeche állam egyik erdejében – számol be a Heritage Daily. A lidar a távérzékelés olyan módszere, amely lézerimpulzusok révén méri fel a felszíntől mért távolságokat, így hozva létre háromdimenziós térképet a tájról. A technológiának köszönhetően akár a növényzet mögött megbúvó struktúrákat is észlelhetik.
A régészek ezúttal a Calakmul közelében lévő egyik erdőt kutattak át, és kisméretű településeket találtak a lombkorona alatt. A terület nem kedvező a mezőgazdaság számára, ezért a régi időkben is alacsony volt erre a népsűrűség, és nem alakítottak ki megművelt teraszokat és csatornákat.
A helyszíni feltárásokon kevés falat és építészeti díszítést fedeztek fel. A kutatók úgy vélik, hogy a maradványok a késő és a végső klasszikus korból (600-1000) származnak.
Bár nagyobb városi központokat nem találtak, a lidar kimutatta a szintezés, egy tér és egy piramis alakú építmény nyomait egy, először az 1990-es években feltárt ősi településen. A környéken egy csatorna maradványai is előkerültek, ez a téren felgyülemlett vizet terelhette el.
Egy másik helyszínen egy közösségi szertartási központot vizsgáltak meg, amelynek épületei akár 13 méter magasak is lehetnek. A lelőhely keleti részén egy labdapályára, illetve egy, valószínűleg a korai klasszikus korból (200-600) származó építményre bukkantak.