Ókori gyermeksírokra bukkantak Egyiptomban
A 33 feltárt nyughely túlnyomó többsége csecsemőkhöz, gyermekekhez vagy serdülőkhöz köthető.
33 görög-római kori sírra bukkantak az egyiptomi Asszuántól nyugatra, az Aga Khán-mauzóleum területén végzett ásatások során – számol be a Heritage Daily. A mauzóleum az indiai származású, 1957-ben elhunyt III. Aga Khán, azaz Sir Szultán Muhammed Sah temetkezési helye.
A régészek szerint a sírok némelyikében még mindig megtalálhatók múmiák és temetkezési tárgyak. A nyughelyeket sziklába vájták, illetve vályogtéglákból építették, az előkerült leletek között vannak agyagfigurák, áldozati asztalok, kerámiák és égetett agyagok.
Az antropológiai elemzésből kiderül, hogy az elhunytak körülbelül 30-40 százaléka csecsemő, gyermek vagy serdülő volt. A felfedezés új megvilágításba helyezi a fiatalokat érintő betegségeket az egyiptomi történelem egy olyan időszakában, amelyet ritkán dokumentálnak.
Dr. Patricia Piachenti, a Milánói Egyetem munkatára és a csapat tagja szerint több felnőtt nő maradványain medencecsont-trauma jelei is felfedezhetők, míg más múmiák vérszegénységre, alultápláltságra, mellkasi betegségekre, tuberkulózisra és a csontritkulásra utaló jeleket hordoznak magukon.
A régészek egy felnőtt és egy gyermek mumifikálódott maradványait is megtalálták egy kőkoporsóban, mindkét test összetapadt, valószínűleg a balzsamozó folyadékoktól. A sírok feltételezhetően a korabeli középosztály tagjaihoz, például orvosokhoz, kézművesekhez, kereskedőkhöz és raktárosokhoz, illetve családtagjaikhoz köthetőek.