Ősi építményt fedeztek fel Csehországban
A kutatók úgy vélik, hogy Európa eddigi leghosszabb ősi halomsírjára bukkantak.
Európa leghosszabb ősi halomsírját tárták fel a csehországi Hradec Králové régiójában – számol be az Arkeonews. A hosszúkás trapéz formájában elterülő maradványokat egy útépítés során találták meg Dohalice közelében.
A halom nagyjából 190 méter hosszú és 15 méter széles.
A nyughely a neolitikum és a bronzkor közötti kőrézkorra datálható, és a tölcséres szájú edények kultúrájához (időszámítás előtt 3800-3350) köthető.
A temetkezési helyszín föld feletti része mára eltűnt a mezőgazdasági munkálatok miatt, de árkok és gödrök még ma is árulkodnak eredeti szerkezetéről. A kutatóknak többek között a bejáratot is sikerült azonosítania.
A halom közepén két sírt találtak, az itt nyugvók lehettek azok, akik számára a nyughely eredetileg készült, ugyanakkor további 28 temetkezést is felfedeztek. A maradványok nagyjából 5300 évesek lehetnek, a pontos korukat a laboratóriumi vizsgálatok után állapíthatják meg.
Az egyik központi sírban a test bal oldalán feküdt északi irányba fordulva, a másik elhunytat szintén a bal oldalára fektették. A testek mellé áldozati tárgyakat, köztük kerámiákat, egy nyílhegyet és egy kőpengét is elhelyeztek.