12 ezer éves varázslat nyomaira bukkantak
A kutatók egy ausztráliai barlangban végeztek feltárást.
Egy új tanulmányban a Monash Egyetem régészei olyan ősi rituálék bizonyítékait írják le, amelyek az utolsó jégkorszak végére, mintegy 11-12 ezer évvel ezelőttre nyúlnak vissza – írja a Heritage Daily. A kutatók az Ausztrál-Alpokban fekvő Cloggs-barlangban feltárt két tűzrakóhelyet, illetve az azoknál előkerült leleteket vizsgálták meg.
A tűzrakókban egy-egy kazuárfa-botot találtak, a tárgyakat a múltban zsírral kenték meg, végét pedig megégették. A csapat szerint a leletek a helyi őslakosok varázslóihoz, a mulla-mullungokhoz köthetőek.
A rituálé során a mulla-mullung egy, a célszemélyhez tartozó tárgyat erősített a bot végére, amelyet embertől vagy kengurutól származó zsírral kent be. A botot ezután ferdén a földbe szúrta, majd tüzet gyújtott alatta, a varázsló pedig addig kántálta a célszemély nevét, amíg a bot a tűzbe nem esett.
A Cloggs-barlang ma a gunaikurnai őslakosok területén fekszik, a mostani kutatásokat az ő kérésükre és bevonásával végezték el. Bruno David, a Monash Egyetem munkatársa szerint az általuk leírt leletek kapcsolata a gunaikurnaik közelmúltbeli gyakorlataival 12 ezer évnyi tudásátadásról tanúskodik.
A világon sehol máshol nem sikerült korábban egy nagyon specifikus kulturális gyakorlat régészeti bizonyítékait ilyen messzire visszavezetni az időben
– mondta a szakember.
A vizsgálat további érdekessége, hogy a pleisztocén és kora holocén régészeti lelőhelyeken ritkán találni jól megőrződött falelelteket. A tárgyak egy néprajzilag dokumentált, az utolsó jégkorszak végére visszanyúló rituális gyakorlat 500 generációs kulturális átörökítését jelentik.