Őskori alkotásokat találtak egy spanyolországi barlangban
A kutatók egy olyan barlangban végeztek feltárást, amelyben korábban számos leletet találtak.
A Katalán Emberi Paleoökológiai és Társadalmi Evolúciós Intézet (IPHES-CERCA) és a Barcelonai Egyetem régészei paleolitikus sziklarajzokat fedeztek fel a Simanya-barlangban – számol be a Heritage Daily. Az üreg a Complex de les Simanyes néven ismert barlangrendszer része, amely a spanyolországi Sant Llorenç Savallnél található.
A barlangot először a 17. század elején dokumentálták, a 18. század óta pedig folyamatos kutatások helyszíne. A helyszínen korábban számos régészeti lelet került elő, a maradványok a paleolitikumtól a középkorig tartó időszakot ölelik fel.
Egy friss tanulmányban olyan véseteket és pigmentmaradványokat írnak le, amelyeket a barlang falain észleltek. A szakértők úgy vélik, hogy ezek az egyik első példái a korai emberi közösségek művészetére Katalóniában. Míriam Salas-Altès és kollégái szerint a vésetek és festések Spanyolországban és Franciaországban talált paleolitikus művészethez hasonló tematikus és formai jellemzőket mutatnak.
A technikai és a tematikai jellemzőek arra utalnak, hogy az alkotások a magdaléni kultúrához köthetőek.
A korszakra komoly művészeti és kulturális fejlődés volt jellemző.
A barlang falainak és mennyezetének szisztematikus vizsgálata során három különböző ábrázolást azonosítottak. Az egyik vörös pigmenttel készült, és két párhuzamos vonalat alkot, a másodikban megszakított vonalak vannak, a harmadikban pedig több párhuzamos vonal látható, amelyeket egy félkör koronáz.
Mint Salas-Altès kiemelte, a hasonló felső paleolitikum végéhez tartozó lelőhelyek bősége ellenére a szimbolikus viselkedés, különösen a barlangrajzok bizonyítékai ritkák. A hasonló felfedezések segítenek jobban megérteni az ősi hagyományokat, mobilitást és interakciókat.