Korábban ismeretlen kultúra nyomaira bukkanhattak
A kutatók egy Venezuelában található hatalmas nemzeti parkban végeztek vizsgálatokat.
Több ezer éves sziklarajz-lelőhelyeket fedeztek fel a venezuelai Canaima Nemzeti Parkban – számol be a Live Science.
José Miguel Pérez-Gómez, a Simón Bolívar Egyetem régésze szerint az ábrák egy új, eddig ismeretlen kultúrára utalhatnak.
A minták némelyikét vörössel rajzolták, és pontokból, illetve X-ekből álló sorokból, csillag alakú mintákból és egyenes vonalakból épülnek fel. Egyszerű levélábrázolások és pálcikaemberek, valamint sziklába vájt, különféle geometriai motívumokat ábrázoló rajzok is megfigyelhetőek közöttük.
Az nem világos, hogy miért hozták létre az alkotásokat, Pérez-Gómez szerint ugyanakkor minden bizonnyal rituális célt szolgáltak. Egyes rajzok például a betegségekhez, a születéshez, a természet megújulásához vagy a vadászathoz kapcsolódhatnak.
A sziklarajzok pontos korát nem sikerült megállapítani, de a hasonló, Brazíliában feltárt ábrák korát 4000 évesre becsülik. Pérez-Gómez szerint 20 a venezuelai lelőhely ezeknél ősibb lehet.
A Canaima Nemzeti Park egy hatalmas, körülbelül Belgium méretű park, amely erdőket és hegyvidéki terepet foglal magába. Pérez-Gómez szerint a park lehetett egyfajta kiindulópont, ahol ez a titokzatos kultúra először kialakult, mielőtt később távolabbi helyekre, például az Amazonas vidékére, a Guianas-szigetekre vagy akár Kolumbia déli részére szóródott szét. Ezekben a régiókban mind fellelhetőek olyan sziklarajzok, amelyek a venezuelaiakra emlékeztetnek.
A csapat a lelőhelyeken kerámiák és kőszerszámok maradványait is feltárta, elképzelhető, hogy ezek a sziklarajzok alkotóihoz tartoztak. A szakértők azt tervezik, hogy folytatják majd a hasonló helyszínek keresését a térségben.