Ősi, keresztény amulettet találtak Bulgáriában
A lelet a 2-3. századból származik, ez lehet a legkorábbi ismert keresztény emlék Bulgáriában.
Olyan amulettet találtak Bulgáriában, amely az ország legkorábbi keresztény emléke lehet – számol be a Heritage Daily. A tárgyon a régió legkorábbi, Jézus Krisztusra utaló említése is szerepel.
Az amulett egy kis ezüstlap, amely a 2 század végén vagy a 3. század elején készült. A Deultum-Debelt Nemzeti Régészeti Rezervátumban, a Deultum római kolóniához kapcsolódó nekropoliszban tárták fel.
Az ősi várost az időszámítás előtti 7. században alapították, a romok a mai Debelt falu közelében fekszenek. Az időszámítás szerinti 1. században Deultumot a Római Birodalom annektálta, és átnevezték Colonia Flavia Pacis Deultensiumra, amely a Legio VIII Augusta veteránjainak kolóniájaként szolgált.
Az ezüstlemezből készült amulettet egy sírban találták meg feltekerve, a leleten a kereszt jelét és görög nyelvű feliratos utalásokat azonosítottak. A felirat említést tesz Mihály és Gábriel arkangyalról, valamint az őrzőről, azaz Krisztusról. A szakértők úgy vélik, hogy az amulett védelmi szerepet töltött be, mivel a korai keresztényeket gyakran üldözték, a tárgyat titokban temethették el.
Dr. Nikolaj Sarankov, a Szófiai Egyetem munkatársa szerint a korai keresztények vallási hovatartozásukat sok esetben nem fedték fel a nyilvánosság számára egyértelmű szövegekkel. „Gyakran ártalmatlan szimbólumokat használtak, például madarakat vagy halakat, illetve olyan burkolt kifejezéseket, mint az Isten, ezek nem keltettek gyanút” – mondta a kutató.