Elsüllyedt település árulkodik fajunk ellenállóságáról
Úgy tűnik, a több ezer évvel ezelőtti közösség átvészelte a korabeli klímaváltozást.
Víz alatti feltárást folytatnak az izraeli Karmel partjainál, egy mára elmerült ősi településnél – számol be az Independent.
A jelek alapján a közösség nemcsak túlélte azt az éghajlati válságot, amely mintegy 8200 éve következett be, hanem még virágzott is a periódus alatt.
A kutatók szerint eredményeik segíthetnek jobban megérteni, hogy mennyire voltak ellenállóak a térség korabeli lakói.
A szakértők eddig úgy vélték, hogy az akkori természetes klímaváltozás miatt a Földközi-tenger környéki tengerparti településeket széles körben elhagyták, most azonban úgy tűnik, hogy legalább egy falu megmaradt. Thomas Levy, a Kaliforniai Egyetem (San Diego) munkatársa szerint munkájuk az emberi ellenálló képességről szól.
A Habonim Észak néven ismert lelőhelyet a 2010-es években fedezték fel. Az első leletek arról árulkodtak, hogy az angol szakirodalomban 8,2ka eseményként emlegetett éghajlati átalakulás idején a település lakott volt.
A pandémia alatt részletesebb vizsgálatok is folytak, ekkor további izgalmas maradványok, köztük kerámiatöredékek, kőeszközök és fegyverek kerültek elő, emellett vadon élő és háziasított állatok csontjait, valamint elszenesedett magokat és gyomfosszíliákat is megtaláltak. A leletek megerősítették a datálást.
Egyes tárgyak, például a bazaltból készült szerszámok arra utalnak, hogy a helyiek tengeri kereskedelemmel is foglalkoztak. A szakértők szerint a közösség a klímakrízis alatt kibővítette tevékenységét, és a tengerből, illetve a kereskedelemből élt meg.
A kutatók napjainkban úgy gondolják, hogy a korabeli éghajlati átalakulást a Laurentide-jégself összeomlása idézte elő, a korszakban ez Észak-Amerika egy nagy részét beborított. Olvadása megváltoztathatta az óceáni áramlatokat, ami globális lehűlést okozott. Az, hogy egy korai társadalom virágzott ebben a periódusban, sokat elárul fajunk ellenállóságáról.