Ősi becsapódásról árulkodnának ezek a faragványok?
A kutatók a híres törökországi lelőhely, Göbekli Tepe oszlopait vizsgálták meg, az eredményeket nem mindenki osztja.
Egy új tanulmányban a törökországi Göbekli Tepe régészeti lelőhely faragványait vizsgálják – számol be az Independent. A kutatók arra jutottak, hogy a mintegy 12 ezer éves, templomszerű helyszínen egy ősi naptár található, amelyet egy üstökös becsapódását követően alakítottak ki. Az esemény a feltételezések szerint óriási hatást gyakorolhatott civilizációnk fejlődésére, a friss megállapításokat azonban nem mindenki osztja.
Az időszámítás előtt 9000 körül készült naptár lehetővé tette a nap, a hold és a csillagképek segítségével az idő múlásának nyomon követését, illetve az időszakok előrejelzését. „Úgy tűnik, hogy Göbekli Tepe lakói nagyon figyelték az égboltot, ami elvárható, tekintve, hogy egy üstökösbecsapódás pusztította el a világukat” – mondta Martin Sweatman, az Edinburgh-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja.
A szakértők a helyszín oszlopaira vésett V alakú szimbólumokat elemezve arra jutottak, hogy azok napokat jelölnek. Ez alapján az egyik oszlop egy 365 napos naptár lehet, amely 12 hónapból és 11 további napból áll. A nyári napfordulót egy különleges jelkép, egy madárszerű állat nyakában lévő V szimbolizálta, a környéken több, hasonló jelképpel ellátott figura is látható, ezek istenségek lehetnek.
A kutatók úgy gondolják, hogy Göbekli Tepében található a világ legkorábbi luniszoláris naptára.
A rendszert azért fejleszthették ki, hogy feljegyezzék azt az időpontot, amikor egy üstökös darabjai eltalálták a Földet. A mintegy 13 ezer évvel ezelőtti esemény több mint egy évezredig tartó lehűlést idézhetett elő.
Egyes szakemberek úgy vélik, hogy a korai emberek emiatt kezdtek el átállni a vadászatról és gyűjtögetésről a földművelésre, ami végül elvezetett az első civilizációk kialakulásához. Azt, hogy a pusztító esemény, az úgynevezett Younger Dryas-becsapódás megtörtént, négy kontinensről származó adatok támasztják alá, igaz, a katasztrófa ténye továbbra is vitatott, számos bizonyíték szól ellene.
Sweatmanék úgy gondolják, hogy Göbekli Tepe egyik oszlopán a Tauridák meteorraját is megörökítették. A kutatók szerint ez a raj közvetett módon ahhoz az objektumhoz kapcsolódik, amely az ősi katasztrófát okozta.
A szakértők úgy vélik, hogy az esemény évezredeken át fontos maradt a közösségek számára. Sweatman kiemelte: a becsapódás indíthatta el a civilizáció létrejöttét azáltal, hogy az új vallás és a hideg éghajlattal való megbirkózás révén ösztönözte a mezőgazdaságot. Lehetséges, hogy a Göbekli Tepében rögzítettek az első lépések voltak az írás létrejötte felé.
Az új vizsgálat eredményeinek már most számos kritikusa van – hívja fel a figyelmet a Space.com. Fontos leszögezni, hogy Sweatman vegyészmérnöki végzettségű, így archeoasztronómia módszerei eleve hagynak kívánnivalót maguk után. A szakértő kollégáival korábban több hasonló munkájával is bekerült a hírekbe, a terület szakértői azonban rendszeresen éles bírálatokat fogalmaztak meg a tanulmányokkal kapcsolatban.