4000 éves ómeneket találtak ősi agyagtáblákon
Az ókori Mezopotámiában úgy vélték, hogy a holdfogyatkozások a közelgő bajt jelzik.
Egy friss tanulmányban a szakértők olyan, a mai Irak területén, Szippar romvárosában felfedezett 4000 éves ékírásos táblákat fejtenek meg, amelyeket több mint egy évszázada találtak meg – számol be az Arkeonews. A British Museumban őrzött leletek a holdfogyatkozásokkal kapcsolatos ómenekről szóló legkorábbi feljegyzéseket tartalmazhatják.
A négy agyagtábla mindegyike kiváló állapotú, mivel azonban régi babiloni nyelven írták őket, lefordításuk kihívást jelentett. Andrew George és Junko Taniguchi a közelmúltban sikeresen megfejtette a szövegeket.
Az ókori babilóniaiak a holdfogyatkozásokat a közelgő katasztrófa jelének tekintették.
A holdat elborító sötétségben rejlő jelek megfejtése köré egész tudományág épült ki, amely számos forrást hagyott hátra.
A kutatók szerint az általuk vizsgált tárgyak a középső és késő óbabiloni korszak holdfogyatkozás-ómeneket tartalmazó táblák legkorábbi példái lehetnek, és fontos új információkkal szolgálnak az i. e. 2. évezred eleji dél-mezopotámiai népek jóslásáról. „Mindegyikük egyetlen szövegről tanúskodik, amely a holdfogyatkozásra vonatkozó előjeleket az éjszaka időpontja, az árnyék mozgása, időtartama és dátuma szerint rendszerez” – írják a szakértők.
A nemrégiben megfejtett ómenek, amelyek bizonyos területek, emberek vagy államok számára közelgő végzetet és rosszat jósoltak, lenyűgöző betekintést nyújtanak az ókori mezopotámiai kultúrákat gyötrő szorongásokba és aggodalmakba. A királyi tanácsadók a holdfogyatkozás időpontját és dátumát, valamint a Föld árnyékának a Holdra vetülő útját figyelve előre vélték látni, milyen szörnyű csapásokat tartogatott a sors az uralkodó számára. A táblákból például kiderül, hogy a mezopotámiai Akkád városában egy fogyatkozás a reggeli órákban egy dinasztia végét jelezte.
Babilóniában és Mezopotámia más részein úgy hitték, hogy az égbolton zajló események megmutatják a jövőt. Az uralkodók tanácsot kértek az asztrológusoktól, akik megfigyelték az éjszakai égboltot, és tapasztalataikat összevetették az előjeleket tartalmazó szövegekkel.
Ha a jóslat rossz volt, további rituálékat végeztek, beleértve az állati belsőségekből való jóslást, hogy jobban megértsék a helyzetet. A királyoknak nem kellett tétlenül elfogadniuk a sorsukat, léteztek olyan szertartások, amelyekkel ellensúlyozhatták a baljós jövőt.