Viking kincsre bukkant egy diák
Az egyetemi hallgató fémdetektorral végzett vizsgálatot Dániában.
Az Aarhusi Egyetem egyik régészhallgatója ezüstkincseket fedezett fel a dániai Aarhustól északra – számol be a Heritage Daily. Gustav Bruunsgaard egy Ølsted melletti mezőn találta meg a leleteket fémdetektorral.
A felmérés során összesen hét ezüst karperec került elő, amelyek a viking korszakban, 800 körül készülhettek.
Ez a dátum szorosan egybeesik Aarhus alapításával, amely kikötő-településként jött létre egy folyótorkolatnál. A város elhelyezkedésének köszönhetően idővel a tengeri kereskedelem egyik fő központjává vált.
A karperecek többségét dél-skandináviai kézművesek készíthették, az egyik meghajlított darab pedig a mai Oroszországból vagy Ukrajnából származhat. A tárgyak közül háromra egy nagy, X alakú rúnát véstek, a jelkép feltételezhetően nagylelkűséghez vagy ajándékozáshoz kötődött. A hasonló szimbólumokkal ellátott leletek ritkák, de Skandináviából és a Brit-szigetekről is ismertek.
Azt, hogy a kincseket miért ásták el, nem tudni, elképzelhető, hogy egy konfliktus idején rejtették el. Kasper H. Andersen, a Moesgaard Múzeum történésze szerint a felfedezés mindenesetre izgalmas betekintést enged Aarhus történetébe, amely a viking korban a mai Oroszország és Ukrajna területével, valamint a Brit-szigetekkel is kapcsolatban állt.